Wyspy Zawietrzne - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > WyspyZielonegoPrzyladka.pl  >  Mapa i przewodnik: Wyspy Zawietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka

Na wakacje: Wyspy Zawietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka


Przewodnik turystyczny: Wyspy Zielonego Przylądka > Wyspy Zawietrzne
Zdjęcia Wyspy Zielonego Przylądka
Część wysp Republiki Zielonego Przylądka, leżąca na północy. Obejmują one 6 dużych wysp oraz 4 mniejsze. Krajobraz wysp Zawietrznych jest zróżnicowany. Wyspy zachodnie mają głównie rolniczy charakter - są to: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia oraz São Nicolau, a także małe, skaliste wyspki. Sal i Boa Vista, wyspy wschodnie, do niedawna niezamieszkałe, są niemal zupełnie płaskie. Największa z wysp Zawietrznych to wulkaniczna, górzysta Santo Antão. Jednak najbardziej „turystyczną” z wysp Zawietrznych jest São Vicente, gdzie występują świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Mieści się tu drugie co do wielkości miasto kraju, Mindelo, z malowniczym portem i piękną plażą. Miłośnicy kąpieli wodnych i słonecznych nie będą jednak narzekać na żadnej z wysp, znajdziemy tu bowiem piaszczyste plaże, oblewane przez wodę o pięknym kolorze, a także dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.

Klimat i pogoda na Wyspach Zielonego Przyladka

pogoda: Sal

27°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:60° 20 km/h
 • Wycieczki: Wyspy Zawietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka


 • Przewodnik turystyczny: Wyspy Zielonego Przylądka > Wyspy Zawietrzne
 • Regiony


  • Santo Antao – największa wyspa w kraju. Santo Antao jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, na której odpoczną wszyscy zmęczeni zgiełkiem i hałasem.
  • Sao Vincente – malowicza wyspa z pięknymi miastami, uroczymi rybackimi wioskami, idealnymi warunkami dla surfurów i windsurferów. Tu znajduje się także drugie, co do wielkości miasto na wyspach - Mindelo.
  • Santa Luiza – mała, niezamieszkała wyspa, na któej dziś znajduje się stacja meteorologiczna i rezerwat przyrody.
  • Sao Nicolau – górzysta wyspa z piaszczysymi plażami. Zobaczyć tu można także kolonialne miasteczka, odpocząć na wulkanicznej plaży czy wędkować.
  • Sal – słoneczna wyspa jest idealnym miejscem do plażowania a wody przyciągają miłośników sportu.
  • Boa Vista – najmniej zaludniona wyspa. Znajdują się tu przede wszystkim malownicze, piaszczyste plaże. Wyspa znana jest z odbywającyh się tu ultramaratonów. Tutaj także często pojawiają się żółwie morskie.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Sal Rei, Espargos, Mindelo.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: saliny na wsypie Sal, Ilhéu de Sal Rei, architektura Mindelo, Deserto de Vaina.
  • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Santa Maria, Ribeira Brava, Tarrafal, Mindelo, Porto Novo, Ribeira Grande, Ponta do Sol.
 • Geografia i przyroda


 • Wyspy Zawietrzne znajdują się w północnej części Wysp Zielonego Przylądka i skłądają się z 6 wysp. Największą z nich jest Santo Antao, natomiast Santa Luiza jest mała i niezamieszkała. Wyspy Zawietrzne to popularne ośrodki turystyczne – znajdują się tu piaszczyste, malownicze plaże (także wulkaniczne). Niektóre wyspy jak Sao Nicolau są górzyste, choć są tu także tereny równinne a także pustynne. Mieszkańcy wyspy żyją z turystyki i rolnictwa, a także z otrzymywania soli. Uprawia się tu mniok, trzcinę cukrową, mango, banany oraz zboża. Santo Antao pochodzenia wulkanicznego to najbardziej górzysta wyspa w tej części archipelagu. Najwyższy szczyt ma 1979 m n.p.m. Góry są z bazaltu, a wulkany są stosunkowo młode. Panuje tu zwrotnikowy klimat, występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Klimat jest dość suchy – ma na to wpływ zimny Prąd Kanaryjski oraz Wyż Azorski. Woda w oceania przez cały rok ma ponad 20°C. Roczne wahania temperatur są niewielkie.
 • Historia


 • Pierwsza wyspa Zielonego Przylądka – Boa Vista została odkryta przez żeglarza Alvise Cadamosto, aczkolwiek większa cześć archipelagu została odkryta przez Portugalczyka Antonio da Noli, który został gubernatorem wysp. Na Boa Vista pojawił się także Krzysztof Kolumb, gdy wyruszał na swą trzecią wyprawę. W 1460 r. żeglarze dotarli do dzisiejszej wyspy Sal, którą wtedy nazwali Llana (płaska). Swą obecną nazwę zawdzięcza odkryciu soli. Od 1461 roku na wyspach rozpoczęło się osadnictwo, pierwszą osadę na wyspie Santiago założyli portugalscy wojskowi, natomiast od 1496 roku archipelag oficjalnie stał się portugalską kolonią. Santo Antao została odkryta w 1462 r. Jednak tu pierwsze osady powstały prawie sto lat później. Wyspa słynęła z kawy i wina. Także w 1462 r. odkryto wyspę Sao Vincente, która początkowo służyła jako pastwisko do wypasu bydła. W połowie XIX w. na wyspie zamieszkali ludzie i zaczęto budować miasta. Handel niewolnikami skończył się pod koniec XVIII w., co spowodowało upadek gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka. Dopiero w XIX w. nastąpił wzrost zainteresowania krajem. Wyspy dzięki temu, iż stanowiły centrum załadunku węgla dla parowców kursujących po Oceanie Atlantyckim stały się ważnym punktem żeglugi. Niestety po wybudowaniu kanału Sueskiego, znaczenie Wysp spadło. Wielu mieszkańców zaczęło poza granicami kraju szukać lepszych terenów do życia. W latach 40-tych ubiegłego wieku Sao Nicolau dopadła klęska głodu, która sprawiła, że wielu mieszkańców przeniosło się na Wyspy Książęce i św. Tomasza. Od 5 lipca 1975 roku Wyspy Zielonego Przylądka uzyskały niepodległość.
 • Sport i rekreacja


  • Wyspy Zielonego Przylądka to szczególne miejsca otoczone rafą koralową i krystalicznie czystą wodą, w której można nurkować używając maski z rurką lub z aparatem tlenowym.
  • Świetne warunki do uprawiania surfingu i windsurfingu znajdują się na Sao Vicente.
  • Górzysta wyspa Sao Nicolau to dobre miejsce do pieszych wycieczek.
  • Najładniejsza plaża na Sao Vicente rozciąga się między Baia das Gatas i Calhau, gdzie można wybrać się na długi spacer połączony z plażowaniem i kąpielą.
  • Panują tu doskonałe warunki do wędkowania.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta- escudo (CVE).
  • Wiza – jest wymagana, można ją uzyskać w placówce dyplomatycznej (najbliższa w Berlinie) lub na lotnisku Prai lub Sal. Koszt około 55 Euro.
  • Język urzędowy – portugalski.
  • Czas – UTC -1.
  • Szczepienia – nie ma obowiązkowych szczepień, jednakże od turystów podróżujących przez Senegal wymagany jest wpis do książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.


Sal - prognoza pogody, Wyspy Zielonego Przylądka

-3600000
Aktualne warunki

Piątek
7 października
Częściowe zachmurzenie
27°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:62%
widoczność:10 km
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:60° 20 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:16
Sobota
8 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 24°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:341°  21 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:16
Niedziela
9 października
Częściowe zachmurzenie
min: 23°C    max: 25°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:276°  11 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:15
Poniedziałek
10 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 24°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:98°  23 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:14
Wtorek
11 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 23°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:9°  26 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:13

Sal - klimat na Wyspach Zielonego Przyladka

Wyspy Zielonego Przylądka - kiedy na wakacje?
 • Na Wyspach Zielonego Przylądka przez cały rok utrzymują się przyjemne temperatury zachęcające do wypoczynku.
 • Na wyspach południowych jest cieplej niż na wyspach północnych. Termometry wskazują tam stale powyżej 25 ºC. Na wyspach północnych temperatury są nieco niższe od grudnia do maja (od 22 ºC do 24 ºC).
 • Woda w Atlantyku nagrzewa się do temperatury 25 ºC – 27 ºC między czerwcem a listopadem, natomiast w pozostałych miesiącach ma od 21 ºC (marzec) do 24 ºC (grudzień).
 • Klimat Wysp Zielonego Przylądka jest suchy i wietrzny. Najsilniej wieje tam w styczniu, a najsłabiej w lipcu i w sierpniu.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
18,17,18,18,20,23,25,25,25,25,22,20,23,24,24,23,25,27,28,29,30,30,28,26,20.5,20.5,21.0,20.5,22.5,25.0,26.5,27.0,27.5,27.5,25.0,23.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
788997777887
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
24,23,22,22,23,25,27,28,29,29,29,27
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,0,0,0,9,362,142,120,45,1,0,70,67,74,80,82,80,77,81,82,80,71,67
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
20101281410411

Wyspy Zielonego Przylądka wycieczki: oferty wczasów Wyspy Zawietrzne

Zdjęcia - Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 1Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 2Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 3
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 4Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 5Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 6
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 7Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 8Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 9
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 10
Wyspy Zielonego Przylądka - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe po Europie
Wycieczki objazdowe po Europie
Jedną z najbardziej popularnych form wakacji w Europie są wycieczki objazdowe. Decydując się na taką wycieczkę, mamy możliwość zobaczenia najważniejszych atrakcji i poznanie kultury państwa. Możemy wybrać się na wycieczkę do danego kraju lub połączyć zwiedzanie kilku państw. Na wycieczkę objazdową warto wybrać się do starożytnej Grecji, która zachwyca wspaniałymi zabytkami, a także do znanych z wyśmienitej kuchni Włoch czy Hiszpanii. Malownicze krajobrazy i starożytne zabytki czekają w Chorwacji. Wycieczki objazdowe po Portugalii to urokliwa Lizbona, piękne plaże i klify Algrave oraz liczne zabytkowe miasteczka.
 
Rajskie wakacje na plażach Dominikany i Kuby - sprawdź na Karaiby.pl >>
Zwiedzanie i wypoczynek w egzotycznych Emiratach Arabskich - sprawdź oferty >>
Tropikalna wyspa olśniewająca przyrodą i kulturą - rezerwuj wycieczkę na Sri Lankę >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne