Wyspy Podwietrzne - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > WyspyZielonegoPrzyladka.pl  >  Mapa i przewodnik: Wyspy Podwietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka

Na wakacje: Wyspy Podwietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka


Zdjęcia Wyspy Zielonego Przylądka
Południowa grupa wysp w Archipelagu Zielonego Przylądka, która obejmuje 4 duże wyspy: Maio, Santiago, Fogo i Brava oraz kilka mniejszych. Wyspy mają charakter wulkaniczny i skalisty krajobraz. Są najgęściej zaludnione spośród wysp Zielonego Przylądka, dominuje tutaj rolnictwo, na Maio zaś wydobycie soli – sól wydobywana tutaj zaopatruje niemal całe Wyspy Nawietrzne. Na Maio spotkamy również rozległe lasy, co jest rzadkością na wyspach Zielonego Przylądka. Na Wyspie Santiago, największej spośród wszystkich w archipelagu, znajduje się stolica kraju, Praia, założona w XV w. Główną atrakcją wyspy Fogo jest wulkan Pico do Fogo, mający wysokość około 3 tys. m n.p.m. Najmniejszą zamieszkałą wyspą jest Brava, na której niestety nie znajdziemy zbyt wielu plaż, ze względu na wysoką, klifową linię brzegową, ale warto ją zobaczyć ze względu na ciekawe krajobrazy.

Klimat i pogoda na Wyspach Zielonego Przyladka

pogoda: Sal

27°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:60° 20 km/h
 • Wycieczki: Wyspy Podwietrzne, Wyspy Zielonego Przylądka


 • Regiony


  • Maio – piękna, zalesiona wyspa z długimi, piaszczystymi plażami. Na północnym krańcu Maio znajdują się solniska.
  • Santiago – największa wśród Wysp Zielonego Przylądka. Znakomite miejsce dla miłośników plażowania i zwiedzania.
  • Fogo – czyli Ogień. Na Fogo znajduje się drzemiący wulkan o wielkiej kalderze. Wyspa przyciąga czarnymi plażami i niezwykłym krajobrazem.
  • Brava – mała wyspa, której populacja wciąż się zmniejsza. Ciekawe krajobrazy to największy atut tego miejsca.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Praia, Sao Felipe, Vila de Maio.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: dzielnica Plato w Praia, Igreja Nossa Senhora do Rosário, Fortaleza Real de São Filipe, Cidade Velha, plantacje kawy na Fogo, Pico do Fogo.
  • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Praia.
 • Geografia i przyroda


 • Wyspy Podwietrzne znajdują się w południowej części archipelagu. W ich skład wchodzi Fogo, Brava, Maio i Santiago – skaliste, rolnicze, gęsto zaludnione wyspy oraz mniejsze wysepki m.in. Ilhéu de Rei. Tu znajduje się także największa wyspa – Santiago wraz ze stolicą kraju. Klimat w środku wyspy jest wilgotniejszy niż ten na wybrzeżu. Wyspa Fogo jest pustynna, charakteryzuje się czarnymi, wulkanicznymi plażami oraz plantacjami kawy. Z daleka zobaczyć można mierzący blisko 3 tys. m n.p.m. wulkan Pico do Fogo, który w zasadzie stanowi prawie całą wyspę. Po wybuchu w 1995 r. powstał w nim nowy krater Pico Pequeno. Pod wodą wyspa jest górą połączoną na zachodzie z inną. Brava jest najmniejszą z Wysp Powietrzynych. Zarówno Brava, jak i Fogo żyją z rolnictwa. Pomimo tego, że póki co nie odnotowano na wyspie erupcji wulkanu Brava jest zagrożona. Częste trzęsienia ziemi oraz młoda morfologia wulkaniczna może być przyczyną przyszłych wybuchów. Populacja Bravy systematycznie zmniejsza się. Ludzie migrują na większe wyspy a także emigrują do innych krajów. Brava nie jest także najpopularniejszą wyspą wśród turystów – stroma linia brzegowa i niewielka ilość plaż nie sprzyja tej gałęzi gospodarki.
 • Historia


 • Wyspę Maio odkryto 1 maja 1460 r. - tak właśnie zyskała swą nazwę.Po erupcji wulkanu w 1680 r. na wyspie Fogo ludność uciekła na sąsiedną Bravę. XVII i XVIII w. przynosi ataki piratów. Zarówno Fogo, jak i Brava utrzymywały się z działalności wielorybniczej. W połowie XIX w. na wyspie pojawili się ludzie i zaczęłi tworzyć miasta. W tym czasie Santiago była ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami. W tej haniebnej profesji najlepsi byli Anglicy, Hiszpanie i Francuzi. Portugalczycy stracili swą pozycję, a Santiago wkrótce zaatakowali piraci. Handel niewolnikami skończył się pod koniec XVIII wieku, co spowodowało upadek gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka. Dopiero w XIX wieku nastąpił wzrost zainteresowania krajem, wyspy dzięki temu, iż stanowiły centrum załadunku węgla dla parowców kursujących po Oceanie Atlantyckim stały się ważnym punktem żeglugi. Niestety po wybudowaniu kanału Sueskiego, znaczenie Wysp spadło. Wielu mieszkańców zaczęło poza granicami kraju szukać lepszych terenów do życia. W 1910 r. na Fogo miał miejsce republikański zamach stanu, po którym wiele osób wyemigrowało z powrotem do Portugalii. Od 5 lipca 1975 roku Wyspy Zielonego Przylądka uzyskały niepodległość. Od tego roku podwoiła się także populacja na wyspie Santiago oraz polepszyła infrastruktura wyspy.
 • Sport i rekreacja


  • Wyspy Zielonego Przylądka to szczególne miejsca otoczone rafą koralową i krystalicznie czystą wodą, w której można nurkować używając maski z rurką lub z aparatem tlenowym.
  • Świetne warunki do uprawiania surfingu i windsurfingu gwarantują tutejsze wody.
  • Górzyste tereny są idealne do trekkingu.
  • Panują tu doskonałe warunki do wędkowania.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta- escudo (CVE).
  • Wiza – jest wymagana, można ją uzyskać w placówce dyplomatycznej (najbliższa w Berlinie) lub na lotnisku Prai lub Sal. Koszt około 55 Euro.
  • Język urzędowy – portugalski.
  • Czas – UTC -1.
  • Szczepienia – nie ma obowiązkowych szczepień, jednakże od turystów podróżujących przez Senegal wymagany jest wpis do książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.

Sal - prognoza pogody, Wyspy Zielonego Przylądka

-3600000
Aktualne warunki

Piątek
7 października
Częściowe zachmurzenie
27°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:62%
widoczność:10 km
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:60° 20 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:16
Sobota
8 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 24°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:341°  21 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:16
Niedziela
9 października
Częściowe zachmurzenie
min: 23°C    max: 25°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:276°  11 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:15
Poniedziałek
10 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 24°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:98°  23 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:14
Wtorek
11 października
Pochmurno
min: 23°C    max: 23°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:9°  26 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:18:13

Sal - klimat na Wyspach Zielonego Przyladka

Wyspy Zielonego Przylądka - kiedy na wakacje?
 • Na Wyspach Zielonego Przylądka przez cały rok utrzymują się przyjemne temperatury zachęcające do wypoczynku.
 • Na wyspach południowych jest cieplej niż na wyspach północnych. Termometry wskazują tam stale powyżej 25 ºC. Na wyspach północnych temperatury są nieco niższe od grudnia do maja (od 22 ºC do 24 ºC).
 • Woda w Atlantyku nagrzewa się do temperatury 25 ºC – 27 ºC między czerwcem a listopadem, natomiast w pozostałych miesiącach ma od 21 ºC (marzec) do 24 ºC (grudzień).
 • Klimat Wysp Zielonego Przylądka jest suchy i wietrzny. Najsilniej wieje tam w styczniu, a najsłabiej w lipcu i w sierpniu.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
18,17,18,18,20,23,25,25,25,25,22,20,23,24,24,23,25,27,28,29,30,30,28,26,20.5,20.5,21.0,20.5,22.5,25.0,26.5,27.0,27.5,27.5,25.0,23.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
788997777887
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
24,23,22,22,23,25,27,28,29,29,29,27
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,0,0,0,9,362,142,120,45,1,0,70,67,74,80,82,80,77,81,82,80,71,67
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
20101281410411

Wyspy Zielonego Przylądka wycieczki: oferty wczasów Wyspy Zielonego Przylądka

Zdjęcia - Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 1Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 2Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 3
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 4Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 5Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 6
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 7Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 8Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 9
Wyspy Zielonego Przylądka zdjęcie 10
Wyspy Zielonego Przylądka - więcej zdjęć

Hotele Wyspy Podwietrzne

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe po Europie
Wycieczki objazdowe po Europie
Jedną z najbardziej popularnych form wakacji w Europie są wycieczki objazdowe. Decydując się na taką wycieczkę, mamy możliwość zobaczenia najważniejszych atrakcji i poznanie kultury państwa. Możemy wybrać się na wycieczkę do danego kraju lub połączyć zwiedzanie kilku państw. Na wycieczkę objazdową warto wybrać się do starożytnej Grecji, która zachwyca wspaniałymi zabytkami, a także do znanych z wyśmienitej kuchni Włoch czy Hiszpanii. Malownicze krajobrazy i starożytne zabytki czekają w Chorwacji. Wycieczki objazdowe po Portugalii to urokliwa Lizbona, piękne plaże i klify Algrave oraz liczne zabytkowe miasteczka.
 
Rajskie wakacje na plażach Dominikany i Kuby - sprawdź na Karaiby.pl >>
Zwiedzanie i wypoczynek w egzotycznych Emiratach Arabskich - sprawdź oferty >>
Tropikalna wyspa olśniewająca przyrodą i kulturą - rezerwuj wycieczkę na Sri Lankę >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne